Škola pre začiatočníkov (2. časť): Bankroll Management (BM)

Diskusia k článkom, krátkym správam a o všetkom zaujímavom, čo ste sa niekde dozvedeli

Škola pre začiatočníkov (2. časť): Bankroll Management (BM)

Odoslaťod admin 01 Sep 2010 00:52

Diskusia k článku: Škola pre začiatočníkov (2. časť): Bankroll Management (BM)

Nasledujúci princíp je kľúčom k tomu aby ste boli úspešný pokrový hráč. Bez znalosti a používania BM zbankrotujú aj tí najlepší hráči. Preto vám ponúkame zopár pravidiel BM pre Texas Holdem.

20 BI pre NL Holdem
300 big blinds pre Limit Holdem
40 BI pre SnG turnaje


BI = buyin

Čo je Bankroll Management?

Bankroll management je systém, ktorý zabraňuje aby ste prehrali všetky vaše peniaze kvôli bad beatom a downswingom, s ktorými sa každý pokrový hráč z času na čas stretne.

Prečo je BM tak dôležitý?

Dôvod, prečo si musíme vyberať limity na ktoré máme BM je jednoducho variácia. Variácia je termín k opísaniu tzv. „upswingov a downswingov“, kde pokrový hráč kolíše medzi zlými (prehrá aj nemožné) a dobrými (zachráni ho iba jedna možná karta na riveri) obdobiami čo má za následok stratu alebo profit.

Pokiaľ hráte poker dlhšie, tak viete, že sú obdobia, keď človek neustále prehráva. Nie kôli tomu, že hrá zle, ale kvôli tomu, že jednoducho „karty nepriali“. Tým je myslené to, že pokiaľ nemáte dostatok peňazí na daný limit, je možné, že v krátkom časovom období prehráte pri väčšom downswingu všetky svoje peniaze.

Každý hráč, bez ohľadu na zručnosť, sa musí vyrovnať s variáciou v ich hre. BM je nástroj, ktorý sa vyrovná s variáciou a umožní...

Zobraziť celý článok
Obrázok používateľa
admin
 
Príspevky: 22216
Založený: Sep 2008
Poďakoval/li: 132 krát/177 krát
Karma: 12

Re: Škola pre začiatočníkov (2. časť): Bankroll Management (BM)

Odoslaťod Hendo999 13 Sep 2011 13:48

takže ak hrám NL10 mal by som mať minimálne 200usd? keď padnem na 100 tak prejsť na 0,5? hrám 6max NL
Obrázok používateľa
Hendo999
 
Príspevky: 252
Založený: Júl 2010
Poďakoval/li: 83 krát/15 krát
Karma: 3

Re: Škola pre začiatočníkov (2. časť): Bankroll Management (BM)

Odoslaťod Stanley VII 13 Sep 2011 14:06

Hlavné je, aby si sa cítil pohodlne, aby si nemal pocit, že ťa už bankroll tak nejako dusí a máš pocit, že ešte trochu smoly a už to bude celé v keli. Teoreticky je tých 20 buyinov ako tak ok, ale vždy záleží aj ako sa cítiš ty sám, aby to skrátka neovplyvňovlo negatívne tvoju hru.

NL10 je 20 buy-inov $200 ako píšeš, na NL5 by si mohol prejsť keď ti bankroll padne na polovicu, ale ak máš pocit, že už po troch prehratých buyinoch na NL10 sa necítiš dobre, choď na NL5 kľudne už s bankrollom $170. Všetko je to o pocite, na nižšie blindy môžeš zísť aj skôr, hlavne si treba dávať pozor na opačný scenár, keby si mal chuť hrať NL10 ešte s bankrollom pod $100.

A dôležitá vec je aj to, či máš pocit, že dlhodobo vyhrávaš. Toto síce nieje tvoj prípad, ale ak niekto prehráva, tak je zbytočné si bankroll zadotovať a hrať NL100 a postupne padať dolu, radšej začať pekne pri zemi a postupne rásť, ako bankroll rastie. Aspoň má človek viacej času sa učiť a tá škola ho nestojí toľko peňazí. Vždy je lepší pocit ísť postupne hore z NL5 na NL25 než začať na NL200 a postupne padať na to NL25 padnúť. Tá pohoda pri raste je určite iná, ako pri pádoch dolu a aj pohľad do peňaženky vyzerá lepšie.
Obrázok používateľa
Stanley VII
 
Príspevky: 2079
Založený: Mar 2008
Poďakoval/li: 97 krát/218 krát
Karma: 30

Re: Škola pre začiatočníkov (2. časť): Bankroll Management (BM)

Odoslaťod buschle 13 Sep 2011 14:45

Hendo999 napísal:takže ak hrám NL10 mal by som mať minimálne 200usd? keď padnem na 100 tak prejsť na 0,5? hrám 6max NL


zavisi od stylu a poctu stolov, nl50 sa da hrat stylom -20 +20 bi denne kde potrebujes tak 80-100bi ak masujes stoly a hras agro a da sa aj bumhuntit na 2och stoloch kde ti staci aj tych 15BI. Samozrejme ze prvy spominany je skillovo niekolko svetelnych rokov pred tym druhym :)
Obrázok používateľa
buschle
 
Príspevky: 3094
Založený: Jún 2007
Poďakoval/li: 47 krát/133 krát
Karma: 23

Re: Škola pre začiatočníkov (2. časť): Bankroll Management (BM)

Odoslaťod Hendo999 13 Sep 2011 15:56

Stanley VII napísal:Hlavné je, aby si sa cítil pohodlne, aby si nemal pocit, že ťa už bankroll tak nejako dusí a máš pocit, že ešte trochu smoly a už to bude celé v keli. Teoreticky je tých 20 buyinov ako tak ok, ale vždy záleží aj ako sa cítiš ty sám, aby to skrátka neovplyvňovlo negatívne tvoju hru.

NL10 je 20 buy-inov $200 ako píšeš, na NL5 by si mohol prejsť keď ti bankroll padne na polovicu, ale ak máš pocit, že už po troch prehratých buyinoch na NL10 sa necítiš dobre, choď na NL5 kľudne už s bankrollom $170. Všetko je to o pocite, na nižšie blindy môžeš zísť aj skôr, hlavne si treba dávať pozor na opačný scenár, keby si mal chuť hrať NL10 ešte s bankrollom pod $100.

A dôležitá vec je aj to, či máš pocit, že dlhodobo vyhrávaš. Toto síce nieje tvoj prípad, ale ak niekto prehráva, tak je zbytočné si bankroll zadotovať a hrať NL100 a postupne padať dolu, radšej začať pekne pri zemi a postupne rásť, ako bankroll rastie. Aspoň má človek viacej času sa učiť a tá škola ho nestojí toľko peňazí. Vždy je lepší pocit ísť postupne hore z NL5 na NL25 než začať na NL200 a postupne padať na to NL25 padnúť. Tá pohoda pri raste je určite iná, ako pri pádoch dolu a aj pohľad do peňaženky vyzerá lepšie.

ok díky moc ;)
Obrázok používateľa
Hendo999
 
Príspevky: 252
Založený: Júl 2010
Poďakoval/li: 83 krát/15 krát
Karma: 3

Re: Škola pre začiatočníkov (2. časť): Bankroll Management (BM)

Odoslaťod Hendo999 13 Sep 2011 16:08

hrám na NL5 tam je všetko super 4-6 stolov pohode, žiadne problémy niake veľké pomaličky idem hore,, potom prechádzam na NL10 a tam hrám hrozne vobec nie to čo som zvyknutý ako keby som nemal istotu,, jednoducho ten prechod mi robí problém čo vyhrám na NL5 skoro vždy keď nevyberiem ostáva postupne na NL10 :(
Obrázok používateľa
Hendo999
 
Príspevky: 252
Založený: Júl 2010
Poďakoval/li: 83 krát/15 krát
Karma: 3

Re: Škola pre začiatočníkov (2. časť): Bankroll Management (BM)

Odoslaťod tucniak 13 Sep 2011 16:17

tak skus alternativny pristup (ktory napr zastavam ja, ale ''spomali'' ta)..
neshotovat to s tym ze dam si na to 5bi, ked to vyjde, ostanem, ked nie hram dalej nl5 (po niekolkykrat to uz moze byt depresivne a 5bi prehrat nie je njeaky zazrak)..
skus to ''shotovat s tym ze mas uz relativne dobry roll na vyssi limit, mozno sa budes citit lepsie (cele je to o psychike, nl10 nebude 2x tak tazke ako nl5 a teda tvoja hodinovka by mala vzrast :) )
Obrázok používateľa
tucniak
 
Príspevky: 3742
Založený: Mar 2008
Poďakoval/li: 139 krát/205 krát
Karma: 47

Re: Škola pre začiatočníkov (2. časť): Bankroll Management (BM)

Odoslaťod Hendo999 13 Sep 2011 18:55

áno skúsim to pojdem touto cestou nejak to predsa musí isť ďakujem za rady :good:
Obrázok používateľa
Hendo999
 
Príspevky: 252
Založený: Júl 2010
Poďakoval/li: 83 krát/15 krát
Karma: 3

Re: Škola pre začiatočníkov (2. časť): Bankroll Management (BM)

Odoslaťod haman 13 Sep 2011 21:04

Any clues na BRM pre live cash? v BA sa bezne hra 1E/2E a ludia sa kupuju za 100E bezne, malokto sa kupi za 200E hned. Pritom live sa raisuje viac nasobok blindu ako online. Cize vsetci vlastne shortstackuju.

Cize, kolko 100BB buyinov je safe na 1E/2E live cg? dik.
haman
 
Príspevky: 2068
Založený: Apr 2010
Poďakoval/li: 853 krát/189 krát
Karma: 25

Re: Škola pre začiatočníkov (2. časť): Bankroll Management (BM)

Odoslaťod tucniak 13 Sep 2011 21:54

ak si good a prisposobis svoju hru live game tak snad 10-15 by ti malo bohate stacit, kedze tie ryby byvaju neskutocne.

pod pojmom prisposobit myslim opustit nejake online navyky (aspon z mojho pohladu, live mam odohranych len par noci, takze mozno trepnem blbost), typu:
jeee overs + fdraw, 3way pot, raise to tam, sup to tam -vzhladom na to ze ryba nepolozi ani btm pair a vacsinu casu flipujeme nie je to zrovna situacia, ktoru by som vyhladaval (vzhladom na to ze sa tam skratka da najst ovela viac situacii s vacsim edgom a jednoduchych-typu jeej mam TPTK, bet bet bet, hura:) )

tak isto nejake sqeezovacky light ked vidis stradlle call call call nie su nic moc, jednak sa dostanes insta do 3 az 4bet potu (sizingom), defacto hras o limit vyssie (co je este komickejsie ked su tam aj ludia za 30-40bb bezne) a skratka nejaky light squeeze by som asi tiez vynechal-ved preco, ked oni casto zaplatia aj ked to mas, ze :)

ja som este zistil ze keby som daval vacsi respekt 3betom (hohoho, btn/co, bb/btn-toto neznamena casto nic akurat sa levelnes), aaaa..
never bluff readless, ale to plati aj normalne.. :)

skratka v jednej vete hladat situacie kde mas edge a nejake sialene barelovanie blankov si nechat na doma :angel:
Obrázok používateľa
tucniak
 
Príspevky: 3742
Založený: Mar 2008
Poďakoval/li: 139 krát/205 krát
Karma: 47

Ďalšia

Naspäť na Novinky a zaujímavosti

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 12 hostí.

cron
Prihlásenie

Zabudol som heslo

Nie ste zaregistrovaný? Registrácia tu!