Uprava stravy

Čo sa inde nehodí, no stále je to diskusia o pokri

Re: Uprava stravy

Odoslaťod Chlpo1989 07 Aug 2012 00:51

No v tomto naozaj fish som, kedze som sa vo svojom zivote nikdy nezamyslal nad tym, kolko coho a preco jest. Proste som jedol vsetko co mi chutilo :D

A teraz vazne. K tym porciam ti fakt neviem povedat mnozstvo, kedze nemam ani predstavu o gramazi. Ale tak su to porcie zhruba ako v priemernej restauracii, cize okolo 300-400g aj s prilohou atd.?

dzejkej napísal:Teda ak jes na ranajaky to vsetko v jeden den

Tak to urcite nie...povedzme na ranajky nejaky 1-2 krajce chleba so sunkou alebo prazenica zo 4-roch vajec obed vid hore a vecera zhruba to iste, co ranajky (mnozstvo) len veceriam takmer vzdy 2x. Co sa tyka tych "medzi" jedal, tak ono je to takmer vzdy len jeden kus jablka, jeden keksik atd. No cez den hlad nepocitujem...

Edit: Inak mi kludne davaj otazky, lebo som v tomto ocividne dost zmäteny :D
Obrázok používateľa
Chlpo1989
 
Príspevky: 3629
Založený: Okt 2009
Poďakoval/li: 37 krát/235 krát
Karma: 35

Re: Uprava stravy

Odoslaťod dzejkej 07 Aug 2012 01:11

Co a ako intenzivne trenujes? Proste napis nejaky sumar, co za taky tyzden vsetko podniknes. Ked si sa hybal menej, tak si mal rovnaky jedalnicek? Som naznacil v predchadzajucom poste, ze toto info by sa zislo ;).

Na Tvojom mieste by som suplementoval multivitamin + mineralne latky a idealne aj omega 3 mastne kyseliny. Samozrejme dlhodobo by som na Tvojom mieste skusil trosku optimalizovat stravu (zelenina a vsetky tie ine zdrave hruozy :-D).

Ak vecer jedavas viac a viac Ti chuti jest ako rano a cez den, tak by som si dal na Tvojom mieste zalezat a naozaj v tej faze dna dost jest. Ak sa navecerias, ale o par hodin neskor zacina pocit hladu, tak sa najedz - neprezer sa tesne pred spanim ofc, ale normalne sa najedz. Ak si teraz velmi aktivny a cez den Ti moc nechuti jest, tak vidim to jedenie viac vecer ako way to go, najma, ak sa chces sustredit na prijem beznej stravy a nevymyslat s nejakou dodatocnou suplementaciou kalorii/makronutrientov.

Neviem, kedy mavas treningy, ale vela ludom dost zabera dat si pred treningom nejaky zdroj sacharidov/proteinov a po treningu vyuzit ten rozpumpovany metabolizmus a poriadne sa najest vtedy :).

:gl:

TLDR: Kupit nejake spominane suplementy a skusit jest viac vecer. Po par dnoch by si mal citit, ci to zabera alebo treba skusit nieco ine.
Obrázok používateľa
dzejkej
 
Príspevky: 6539
Založený: Nov 2008
Poďakoval/li: 169 krát/302 krát
Karma: 60

Re: Uprava stravy

Odoslaťod yegon 07 Aug 2012 08:25

offtopic:

som narazil na podobny problem, jem vacsinou maso/vajcia k tomu zeleninu a strukoviny ako nahradu sacharidov (docital som sa vo 4hour body ze je to fajn)

no a akosi dosli strukoviny pred tromi dnami cize jem maso+zeleninu a brutalne sa to odrazilo, citim sa slaby beham zo dna na den pomalsie a som unaveny

takze dnes vyrazam nakupit fazulu :)

ontopic:

energy levels fakticky aj pocitovo su vacsinou spojene s nedostatkom sacharidov - chlieb je priatel imo. (nie biely obv lebo ten spikuje inzulin a skonci to este vacsou unavou po chvili nez pred jedlom)
Obrázok používateľa
yegon
 
Príspevky: 8010
Založený: Júl 2007
Poďakoval/li: 18 krát/900 krát
Karma: 73

Re: Uprava stravy

Odoslaťod dzejkej 07 Aug 2012 10:25

Ano, zvycajne su to sacharidy, ktore su priamo spojene s energiou, ale energiu vedia ovplyvnit aj mikronutrienty a omega 3 mastne kyseliny, ktorych urcite neprijima dost. I ked zopar krajcov chleba, priloha k obedu a ovocie + keksik nemusi byt dost sacharidov pre vacsinu aktivnych ludi. Urcite by mal skusit aj jest viac. Stale ale netusim, aky ma vlastne vydaj energie - co takeho robi :).

Co sa tyka mnou stale omielanych pojmov:

Omega 3 napr. ovplyvnuju regeneraciu a funkciu nervovej sustavy a pri nedodsatku sa mozes citit slaby, je ti nevolno, atd. Okrem toho podporuje spalovanie tukov, rast svalovej hmoty a vsetky tie super znejuce veci :).

Mikronutrienty - napr. mangan pomaha spracovavat sacharidy a je potrebny pri produkcii energie, horcik - potrebny pri premene glukozy na energiu, podobne aj jod, atd.

yegon napísal:energy levels fakticky aj pocitovo su vacsinou spojene s nedostatkom sacharidov - chlieb je priatel imo. (nie biely obv lebo ten spikuje inzulin a skonci to este vacsou unavou po chvili nez pred jedlom)


Biely chleba a spajkovanie inzulinu su skor take laboratorne pojmy a v realnom zivote to taka hruoza neje. Ked konzumujes sacharidy same o sebe, tak ich glykemicky index je aj dolezity a potraviny s vyssim indexom maju za nasledok vyraznejsie zvysenie hladiny inzulinu, ale akonahle si das k tomu zdroju sacharidov zdroje inych makronutrientov (vlaknina - zelenina, tuky a proteiny - maslo, syr, sunka, ..), tak sa travenie vyrazne spomali a glykemicky index klesa.
Obrázok používateľa
dzejkej
 
Príspevky: 6539
Založený: Nov 2008
Poďakoval/li: 169 krát/302 krát
Karma: 60

Re: Uprava stravy

Odoslaťod dom 07 Aug 2012 10:46

momentalne ficim na carb back loading od john-a kiefer-a. v principe: vstanes o 09,00, das si kavu + trosku fast digesting fats,
o 2-3 hodky neskor Prot+Fats. o 17,00 trneing a po treningu kolaciky, pizza etc. rasties, ide ti dole stubborn fat.

carb back loading je vlastne isty sposob stravvania tkzv. leangains http://www.leangains.com/search/label/Success%20Stories

toto su pre a po podobnym stylom stravovania. ide o to ze pri tomto type chalovania nemusis dodrziavat tych 6-7 jedal denne
dom
 
Príspevky: 157
Založený: Feb 2011
Poďakoval/li: 10 krát/6 krát
Karma: 1

Re: Uprava stravy

Odoslaťod dzejkej 07 Aug 2012 11:05

dom napísal:carb back loading je vlastne isty sposob stravvania tkzv. leangains http://www.leangains.com/search/label/Success%20Stories

toto su pre a po podobnym stylom stravovania. ide o to ze pri tomto type chalovania nemusis dodrziavat tych 6-7 jedal denne


Jo, Berkhanov leangains ziskava znacne na popularite posledne obdobie :).

TLDR: 16 hodin nejes, 8 hodin tlacis do hlavy jedlo.

Len mne pripada, ze Chlpo ma skor problem v zlozeni stravy a leangains sa zaobera skor casovanim stravy. I ked je pravda, ze mozno takto by vecer jedol toho o dost viac, tazko povedat. No podobny protokol si vyzaduje dost zmenit standardne bezne casovanie stravy a to si nie som isty, ci sa take nieco chce Chlpovi skusat :).

Ale nie je to bud/alebo. Nemusi clovek vacsinu dna nejest a potom sa napchat alebo jest kazde 2 hodiny. Kludne nech je 3-4x denne, ale tie porcie tomu musia odpovedat. Zlozenie stravy je hlavne.

Kazdopadne kazdy funguje trochu inak a kazdy musi sam zistit, co na neho zabera a co nie. Takze Chlpo - experimentuj! :)

Za tento príspevok od dzejkej poďakovali :
dom
Obrázok používateľa
dzejkej
 
Príspevky: 6539
Založený: Nov 2008
Poďakoval/li: 169 krát/302 krát
Karma: 60

Re: Uprava stravy

Odoslaťod trikoza 07 Aug 2012 11:29

odporucas nejaky vhodny suplement na tie omega3 a vitaminy?
Obrázok používateľa
trikoza
 
Príspevky: 1706
Založený: Nov 2007
Poďakoval/li: 31 krát/48 krát
Karma: 30

Re: Uprava stravy

Odoslaťod dom 07 Aug 2012 11:40

dom
 
Príspevky: 157
Založený: Feb 2011
Poďakoval/li: 10 krát/6 krát
Karma: 1

Re: Uprava stravy

Odoslaťod dzejkej 07 Aug 2012 12:40

trikoza napísal:odporucas nejaky vhodny suplement na tie omega3 a vitaminy?


Odporucam: http://www.amazon.com/Source-Naturals-F ... _sim_hpc_2

Bohuzial to len odporucam a nepouzivam, pretoze som to nenasiel u nas a shipping zo zahranicia je znacne drahy. Ak by si to ale nasiel za rozumnu cenu, tak daj vediet :).

Ja pouzivam: Scitec Daily Vita a Omega 369. EDIT: Nasiel som tam teraz aj Kompava Omega-3 a nabuduce zoberiem to.

Ten mnou pouzivany multivitamin nie je najlepsi, ale vzhladom na vsetky tie zlavy, co dostavam v tom eshope sa to oplati najviac a aj tak ziadny kvalitnejsi multivitamin som tam nenasiel.

Co linkol dom vyzera dobre, len tam to este chce nejaky multivitamin k tomu.

Viac (nez dost) info o multivitaminoch a ich kvalite:


TLDR: Zdroj vitaminu B12 je dobry indikator kvality - cyanocobalamin patri medzi horsie zdroje, methylcobalamin super. Rozne firmy davaju do multivitaminov hromadu zloziek, ktore su v zanedbatelnych davkach, aby to len vyzeralo dobre .. :x .
Obrázok používateľa
dzejkej
 
Príspevky: 6539
Založený: Nov 2008
Poďakoval/li: 169 krát/302 krát
Karma: 60

Re: Uprava stravy

Odoslaťod Chlpo1989 07 Aug 2012 14:24

Ked som nic nerobil (robil ale samozrejme velmi malo), tak som mal zlozenie stravy take iste, teraz mozno len pribudli o malinko vacsie porcie. Co sa tyka aktivity, tak moj tyzden vyzera zhruba -
pon - oddych po zapase (niekedy inline), vecer hokej
ut - kondicny trening (10km+ beh, posilovacky, kratke sprinty atd. zhruba do 2,5 hod.)
str- volno
stv - volno alebo trening (strieda sa s piatkom), vecer o 20-tej hokej (1hodina)
pia - volno/trening
sob - volno/zapas
ned - volno alebo zapas (opat sa to strieda so sobotou)

zhruba 2-3x do tyzdna beach volejbal (zhruba 2 hodiny), sem tam inline hokej/hokejbal a v niektory den lezenie
Obrázok používateľa
Chlpo1989
 
Príspevky: 3629
Založený: Okt 2009
Poďakoval/li: 37 krát/235 krát
Karma: 35

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Ostatné

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

cron
Prihlásenie

Zabudol som heslo

Nie ste zaregistrovaný? Registrácia tu!