Dag Palovič, Tom McEvoy - Ako sa stať poker pro

Poker v TV, videá a streamy

Dag Palovič, Tom McEvoy - Ako sa stať poker pro

Odoslaťod romko61 14 Mar 2010 08:32

Dag Palovič, Tom McEvoy: Ako sa stať poker pro (No Limit Texas Holdem – Basic)

V novoročnej súťaži, tu na PP.sk, som vyhral túto knihu. O niekoľko dní nato sa v diskusii objavila téma, v ktorej sa ľudia k nej vyjadrovali, ale bez toho, aby ju boli čítali. Ohlasy boli väčšinou negatívne, až výsmešné. Keďže sem, na stránku PP.sk už určitý čas chodím, ale zatiaľ len pasívne, rozhodol som sa svoj dlh voči komunite (predsa len vyhral človek bez príspevkov) splatiť formou informácie o tejto knihe po jej prečítaní.
V prvom rade chcem povedať, že som ešte nikdy žiadnu recenziu nepísal, nie som literálne vzdelaný, ale prečítaného toho mám už dosť, beletriu aj odbornú literatúru (aj tú pokrovú). Možno bude moje hodnotenie knihy ovplyvnené tým, že o pokri čerpám veľa informácií zo všeobecne dostupných www-stránok, ale to asi každý, kto poker hrá a komu chce byť táto kniha adresovaná. Z pokrového hľadiska sa pasujem za večného pokročilého začiatočníka, čo by malo vzhľadom na podnázov knihy vyhovovať.
Tak sa teda do toho pustime.
Titulná strana obalu je celkom fajn, i keď originalitou nevyniká. Zadná strana predstavuje autorov a sú tu dve krátke recenzie od známych slovenských športovcov (Lašák, Šebo).
Začiatok knihy patrí rukou písanému venovaniu knihy. Páči sa mi, že na prvom mieste sú uvedení rodičia, a Dag im vyjadruje vďačnosť a úctu aj vo svojej krátkej autobiografii, zrejme si to zaslúžia.
Predslov od McEvoya o prerode hráča pokru na poker-pro sú pekne povedané, všeobecne známe skutočnosti. Zaujalo spojenie „nemôžete poraziť svojich súperov, ak neporazíte samého seba“ v kontexte sebaovládania v širokom zmysle slova.
Nasleduje samopredstavenie sa autora. Zaujímavo popísaná doterajšia nepokrová aj pokrová životná púť, a veru Dag má čo popisovať..., ale dobre sa to číta a vedie k záveru, že dôležité je skúšať, nevzdávať sa, a žiť s túžbou byť v tom, čo človek robí, najlepším. Od poker-pro hráča som neočakával slovné spojenie „poznať a kamarátiť sa so slovom pokora“. Múdro.
Predstavenie spoluautora v akceptovateľnom rozsahu, nepôsobí rušivo a poskytne čitateľovi o ňom všetky potrebné info.
Skôr ako sa pustím knihy samotnej prečítam si rozsiahly (17 strán) Slovník pokrových pojmov umiestnený na konci knihy. Zrejme ide o nepodarený preklad z angličtiny robený človekom, ktorý o pokri toho veľa nevie. V niekoľkých prípadoch zlé slovné spojenia vytvárajú nezrozumiteťné, zmätočné vysvetlenia a nevystihujú podstatu pojmu (Cut, Flop a Set, Middle Pair, Muck, Pot, Rank, Shuffle, Smooth Call). Prečo napríklad nepoužiť pre pojem „cut“ slovenské, kartárske „prekladať“. Shuffle znamená miešať karty „než budú tieto rovnaké“.
A teraz už ostrý štart. Úvod, pravidlá hry a výherné kombinácie. Znovu tie isté chyby ako v slovníku, naozaj začínam byť presvedčený o tom, že ide o nepodarený preklad, dúfam že v časti, ktorej autorom je Dag a Tom sa toto už opakovať nebude. Posúďte sami: „Hra Texas Holdem Poker sa hrá s balíčkom pozostávajúcim z 52 kariet v číselných hodnotách od 2 po 10, každá v jednom zo štyroch rôznych obrázkov – jack, dáma, kráľ, eso, pričom každá z týchto hodnôt je k dispozícii v štyroch rozličných farbách.“, alebo „Poker je kartová hra, kde hráč vkladá do banku peniaze, alebo žetóny, v závislosti na sile ním držaných karotvých kombinácií a v súvislosti s hodnotou v závislosti od umiestnenia v rebríčku víťazných kombinácií.“ Vsjo jásno, nem? My nie sme Taliani!
V nasledovnej kapitole autor popisuje rôzne typy hráčov z hľadiska agresivity hrania a z hľadiska škály hraných rúk (range). Zároveň poskytuje rady, ako proti nim hrať, resp. nehrať. Podľa mňa, je to solídny návod v skrátenej forme. Forma podania predpokladá základné vedomosti o hre. Nasleduje popis rozdielu cash game a turnaja a spôsob hry v jednotlivých fázach turnaja. Je to dobré, výstižné, stručné, ale takéto info sú dnes už dostupné na každom poker webe, kde je viac priestoru pre naplnenie témy. Táto časť knihy končí dvoma príkladmi hry zo skorej fázy turnaja (Dagove hry na EPT San Remo). Na týchto stranách je kniha, až na prvý príklad, písaná zrozumiteľne, slovensky.
Ďalšia kapitola je nazvaná „Stratégia“, ale ide len o vysvetlenie podstaty niektorých herných situácií, ako napr. Chec-Raise, Izolácia, Protection, Slow play, Bluff. Mám podozrenie, že ide zase o preklad z cudzojazyčných zdrojov a znovu preklad nevydarený. To spôsobuje úplne nepochpiteľný výklad squeez play, dôvodu izolácie, inside straight draw. Až posledný termín „Trpezlivosť“ je vysvetľovaný príkladom z turnaja (ME WSOP 2009) a píše ho Dag v 1.osobe, čo sa prejavilo na dobrej zrozumiteľnosti, čitateľnosti a pochopiteľnosti.
Záverečnú časť tejto kapitoly tvorí 9 otázok a odpovedí z oblasti stratégie hrania turnaja (coin flip, continuation bet, hranie párov, výška open raisu, zahodenie silnej karty, ako reagovať na reraise, hra na BB, hra s veľkým stackom). A toto je časť, na ktorú pravdepodobne každý čitateľ čaká. Dobre napísané, zrozumiteľné rady skúseného turnajového hráča. Ale prečo sú to len štyri strany? Na mieste Daga by som to prešpikoval zopár príkladmi zo svojich turnajov.
Nasleduje ďalšia stručne, ale dobre spracovaná kapitola o tells pri live hre.
Matematike v pokri sa autor venuje na nasledovných 8 stránkach. Rozsah len potvrdzuje názov kapitoly (“Základná matematika v pokri"). Až na časť venujúcu sa „pravdepodobnosti kombinácií počtu štartovných pozícií“ (doteraz som ten odstavec nepochopil) je všetko písané zrozumiteľne, autor poskytuje niekoľko základných princípov pokrovej matematiky a tabuliek z nich vyplývajúcich.
Nasleduje pekne vysvetlený pojem „move-in stack“, princíp all in hry pri short stack-u v MTT.
V ďalšej samostatnej časti autor poskytuje niekoľko tipov pre on-line hru: extra time, all in ochrana, tight is right, robenie poznámok. Veľmi sa mi páči preklad „loose hra“ ako „nespútaná hra“ (naozaj, dá sa pre tento, a nie len tento, anglický pokrový výraz nájsť slovenský akvivalent?).
A hneď nato je tu zoznam 10 najlepších štartovných kombinácií. Neviem čo hľadajú v tejto časti knihy a ešte k tomu tak rozťahené. Tento priestor mohol byť naozaj využitý efektívnejšie.
Záverečná kapitola je od Toma McEvoya s názvom „Tipy, triky, príbehy“. Ak by som ju chcel charakterizovať, potom by postačoval názov „Príbehy“. Jedná sa, podľa mňa, o výber Tomových príspevkov do nejakého populárneho časopisu, ktorý má svoju pokerovú rubriku. Popisuje priebeh cca 15 partií, z toho viac ako jedna tretina nie sú turnajové, čo by asi čitateľ v knihe od Daga Paloviča očakával. Preklad je tentokrát oveľa lepší ako v predchádzajúcich častiach, aj sa táto kapitola dobre číta. Len netreba od nej očakávať podrobné rozbory, ale len akýsi strategický návod so strategickými radami ako sa zachovať.
No, a to je koniec, ak nepočítam trojlistový menný zoznam poďakovaných osôb, cca 1500 mien a 14 čb foto autora so známymi osobnosťami neopísateľnej nekvality. V knihe je ešte niekoľko reklám, ale to môže byť (aj PP.sk tam má svoju stranu), horšia vec je, že jedine reklamy sú normálnej kvality tlače. Stránky v podstate nemajú horný okraj, riadky idú krivo – ako keby si to niekto vytlačil z internetu a nezaložil správne papier do tlačiarne. Ako upútavky ku každej kapitole sú použité zbytočne veľké fotografie spomínanej kvality. Niektoré fotografie, resp. obrázky si vyslovene žiadajú farbu, najmä v kapitole o výherných kombináciách – v podstate sú karty neviditeľné.
Plusy:
- zaujímavý životný príbeh autora
- stratégia vo forme otázok a odpovedí
Mínusy:
- technické spracovanie knihy
-nezrozumiteľnosť niektorých vysvetlení, hrúbky
- príliš široký záber, stručnosť
Celkom:
Kniha je veľmi širokého záberu, ktorý sa v tak malom rozsahu nedá zvládnuť. Pre úplných začiatočníkov je v knihe príliš veľa informácií natlačených v malom priestore s použitou odbornou terminológiou, ktorá si vyžaduje mať pokerové základy. Pre pokročilých sú tu informácie v niektorých kapitolách dobré, ale stručné a tým veľmi všeobecné, dostupné hocikde na webe, v časopisoch. Očakával som viac rozborov autorových partií. Kniha určite neposkytuje to, čo proklamuje v svojom názve.
Na druhej strane ma zaujal autorov životný príbeh a jeho štýl písania. Určite by som si od neho prečítal autobiografiu doplnenú pokrovou kariérou s rozbormi partií, takú nejakú "poker beletriu".
V každom prípade je napísanie knihy s pokrovou tématikou v slovenčine chvályhodným a nie ľahkým činom, i keď sa podľa mňa nevydaril na jednotku. Autorovi prajem GL pri stoloch aj v osobnom živote.
romko61
 
Príspevky: 29
Založený: Nov 2007
Poďakoval/li: 5 krát/0 krát
Karma: 0

Re: Dag Palovič, Tom McEvoy - Ako sa stať poker pro

Odoslaťod yegon 14 Mar 2010 08:52

romko61 napísal: „poznať a kamarátiť sa so slovom pokora“


nh - pure gold :)
Obrázok používateľa
yegon
 
Príspevky: 8010
Založený: Júl 2007
Poďakoval/li: 18 krát/900 krát
Karma: 73


Naspäť na Poker v médiách

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

Prihlásenie

Zabudol som heslo

Nie ste zaregistrovaný? Registrácia tu!