[SNG] Rimmer's sitngo open thread

Píšte si svoj pokrový blog/denník a pomáhajte si s ostatnými hráčmi

Re: [SNG] Rimmer's sitngo open thread

Odoslaťod A_Rimmer 26 Okt 2011 19:27

Redline v HEMe.

Mam otazku ohladom tej nestastnej redline v HEMe. Dnes som odohral jedno pokusne SNGcko, ktore som vyhral. Po turnaji som sa pozrel do HEMu a uz absolutne nechapem, ako HEM tu redline pocita. Ak mi to niekto dokaze konecne vysvetlit, budem rad.

Ide o toto, vid obrazok. Ked spocitam cely stlpec $EV Diff, je tam cislo -$5,64. Pricom najvacsi minus tam robi ta posledna ruka K8o na BB400. Kvoli tejto ruke mam redline v minuse, cize to vyzera, ze som zahral zle, pri tom to je ale jasne EV+ push bez debaty. :crazy: :crazy: Ak by som to foldol, tak mam redline v pluse, pricom som vynechal jasny EZ EV+ push.

Vie mi toto niekto vysvetlit?

Dalsia vec je, preco pri kazdom turnaji plati, ze $EVWon = $EVDiff + $Won.

Ako to, ze $EVwon zavisi od $won???? Ocakavane vyhrane $ zavisia od skutocne vyhratych? :crazy:

Nechapem tomu, unika mi nieco podstatne??

HEMRL.jpg
HEMRL.jpg (224.69 ) Zobrazená 2884 krát
Obrázok používateľa
A_Rimmer
 
Príspevky: 875
Založený: Apr 2008
Poďakoval/li: 88 krát/131 krát
Karma: 23

Re: [SNG] Rimmer's sitngo open thread

Odoslaťod elladan1 26 Okt 2011 19:53

A_Rimmer napísal:Redline v HEMe.

Mam otazku ohladom tej nestastnej redline v HEMe. Dnes som odohral jedno pokusne SNGcko, ktore som vyhral. Po turnaji som sa pozrel do HEMu a uz absolutne nechapem, ako HEM tu redline pocita.

...sám si si odpovedal $EVWon = $EVDiff + $Won.

HEM totiž nepočíta nejakú "absolútnu $EV", ale len EV v situáciách kde si v allin pred vyložením všetkých kariet. A teda len z kariet ktoré držíš ty a súper, to nie je ako v Sitngo Wizardovi, ktorý berie ohľad na celú range.
Keď napr. pushneš BvB KK a súper otočí AA tak to HEM vyhodnotí ako -EV

Keby za celý turnaj sa nikto nedostal do allinu pred vyložením riveru tak "redline" bude presne kopírovať winnings.

Snáď som ti aspoň trochu osvetlil :gl:
Obrázok používateľa
elladan1
 
Príspevky: 149
Založený: Nov 2009
Poďakoval/li: 21 krát/13 krát
Karma: 0

Re: [SNG] Rimmer's sitngo open thread

Odoslaťod tucniak 26 Okt 2011 20:24

plati pre cash sng nehravam ale vypocet ci je dany move EV by mal byt rovnaky, Allin EV je ale nieco trosku ine myslim :)
Spoiler:
v prvom rade EV nemoze urcovat ci si zahral dobre, alebo zle.

priklad, ides AI pf, mas AA, typek ma dvojky,
EV a winings sa ti budu (napr v cashi) lisit lebo long run expected EV toho movu je nieco nad 80% potu (kedze sem tam aj prehras).
bum, mas winnings nad ev, zahral si zle?

druha vec tu uz bola nacrtnuta, EV pocita tvoju ruku vs superovu ruku, nema odkial vediet aku prikladas superovi range (na to mame pokerstove) a teda znova nemoze urcite ci si to zahral dobre alebo zle..

moze sa stat ze supera nezmyselne x-shovnes na turne, v rangi ktora tam calluje ma 90% veci ktore ta porazaju, zrovna ale ma totalny bottom a vyhravas..na river trafi svoj out a ty si povies ze omg ja som tak unlucky, on mal toto a mal som vyhrat (=zahral som dobre) ale on hitol a tak som pod ev...(-> som unlucky som unlucky som unlucky, hral som good, som pod ev.. )
snad to pomoze :)
Obrázok používateľa
tucniak
 
Príspevky: 3742
Založený: Mar 2008
Poďakoval/li: 139 krát/205 krát
Karma: 47

Re: [SNG] Rimmer's sitngo open thread

Odoslaťod A_Rimmer 26 Okt 2011 20:36

elladan1 napísal:


No ani velmi nie, ale dakujem za snahu. Ono to moc nevysvetluje. Kedze z dlhodobeho hladiska by sa vlastne redline a greenline niekde v nekonecne mali stretnut. Ale podla toho co pisem vyssie sa to nikdy nestane, resp. ak sa to stane, tak to znamena, ze hrame zle (HEM nam "radi" foldnut K8 BvB za 6BB a my hrame podla neho).

Podla toho tvojho prikladu, HEM vyhodnoti push s KK do AA ako minusovy. Ty vlastne hovoris, ze RL tym padom nevieme absolutne ovplyvnit. Tomu sa mi ale nechce uverit. Ak je niekto totalna fishka s ROI -20%, tak aj jeho RL bude v hlbokom minuse, naopak ak je playersvk :) tak bude v pluse. Ovplyvnuje ju svojou hrou.

Otazka potom je, naco ta redline vlastne sluzi, kedze HEM nevie vyhodnotit, ktory push/call je dobry a ktory nie. Aby to vedel, musel by v sebe obsahovat SNG wizard s presne nastavenymi rangemi hracov, co urcite neobsahuje, ani to nie je mozne. (jednoducho povedane, ako moze HEM ukazovat, ze som mal prehrat napr. 300$ na 1k turnajov ked nevie s cim ma hraci calluju aka ci je moj push EV+ ???)

Ide mi o to, ze ja som stale brutalne vysoko nad RL, v kazdej session (5k+ turnajov) a ked pozeram grafy ostatntych hracov, tak oni osciluju okolo tej redliny hore/dole. Niekde musi byt chyba imho. :)

E: Teraz som si precital tucniakov post, asi to bude tak ako hovori, takze sa na redlinu vykaslem a budem stale 100 buyinov nad nou. :lol2:

E2: Stale ma ale aj tak trapi jedna otazka. Ak teda redline neukazuje ci sme zahrali dobre alebo zle (ako hovori tucniak), ako je potom mozne, ze dobrym hracom stupa a zlym klesa??? Celkom logicka otazka, ci?
Obrázok používateľa
A_Rimmer
 
Príspevky: 875
Založený: Apr 2008
Poďakoval/li: 88 krát/131 krát
Karma: 23

Re: [SNG] Rimmer's sitngo open thread

Odoslaťod elladan1 26 Okt 2011 21:10

Redline ukáže, či hráme dobre až v dlhodobom hľadisku (tým že ide hore alebo dole).Ale aždý hráč sa dostane do situácie (turnaju) kde mu redline pôjde hore a tiež do situácie kedy mu pôjde dole. Rozdiel medzi fishkou a regom je ten, že reg sa častejšie ocitne v situácii kedy mu redline ide hore, čiže v dlhodobom hľadisku mu redline stúpa.
A_Rimmer napísal:Ide mi o to, ze ja som stale brutalne vysoko nad RL, v kazdej session (5k+ turnajov) a ked pozeram grafy ostatntych hracov, tak oni osciluju okolo tej redliny hore/dole. Niekde musi byt chyba imho. :)

Chceš povedať, že sa dlhodobo vzďaľuješ od redline? alebo sa len dlhodobo držíš vysoko nad redline?
Obrázok používateľa
elladan1
 
Príspevky: 149
Založený: Nov 2009
Poďakoval/li: 21 krát/13 krát
Karma: 0

Re: [SNG] Rimmer's sitngo open thread

Odoslaťod A_Rimmer 27 Okt 2011 06:36

Myslim, ze sa velmi nevzdalujem, len sa drzim vysoko nad nou. :) Lucker som strasny asi.

Stale mi ale nikto neodpovedal na otazku, ako moze RL ukazovat ci hrame dobre, ked HEM ocividne nevie, ktory push je dobry a ktory nie? Alebo RL neukazuje ci hrame dobre? Na co tam potom je.
Obrázok používateľa
A_Rimmer
 
Príspevky: 875
Založený: Apr 2008
Poďakoval/li: 88 krát/131 krát
Karma: 23

Re: [SNG] Rimmer's sitngo open thread

Odoslaťod Samot10 27 Okt 2011 09:06

som toho isteho nazoru...redline ukazuje ako sme na tom v allin situaciach, cize aj ked urobime +EV push, tak ked proti nam vytiahne super AA, tak nasa redline pojde dole...cize redline ukazuje len stastie v allinoch, co je asi to najpodstatnejsie stastie...
Obrázok používateľa
Samot10
 
Príspevky: 126
Založený: Jún 2009
Poďakoval/li: 45 krát/7 krát
Karma: 0

Re: [SNG] Rimmer's sitngo open thread

Odoslaťod A_Rimmer 27 Okt 2011 10:09

Cize ak nas budu superi callovat s lepsimi rukami, tak RL pojde dole, ak s horsimi tak pojde hore? Spravne to chapem?

Lebo ak ano, potom uz absolutne nechapem jej vyznam, kedze tym padom RL uplne zavisi od stastia (do akej ruky narazime), tak isto ako green vlastne (do akej ruky sme narazili a ci ju/nas suckoutne). :crazy: Jediny rozdiel je ten, ze RL sa vyhodnoti preflop a green az po rivri. WTF? Na co je toto dobre?
Obrázok používateľa
A_Rimmer
 
Príspevky: 875
Založený: Apr 2008
Poďakoval/li: 88 krát/131 krát
Karma: 23

Re: [SNG] Rimmer's sitngo open thread

Odoslaťod Samot10 27 Okt 2011 12:51

tiez neviem...akoze mozem sa aj ja mylit, ale toto je podla mna najpravdepodobnejsie...bolo by dobre, keby to samotny programator, ktory vymyslal algoritmus tej RL popisal :)

ale tak RL sluzi vzdy len ako pricina crying postov... :D
Obrázok používateľa
Samot10
 
Príspevky: 126
Založený: Jún 2009
Poďakoval/li: 45 krát/7 krát
Karma: 0

Re: [SNG] Rimmer's sitngo open thread

Odoslaťod pLAYERsvk 27 Okt 2011 15:28

evline je jednoducha vec, preto ked teraz citam po sebe co som vyplodil, tak si pripadam jak polodement ale pisem to trosku opity tak ma neukamenujte :D

EV lajna - v preklade EXPECTED VALUE ciarka.

Ide o ciarku, ktora pocita Ocakavanu hodnotu z jednotlivych ruk.
Dava do pomeru pravdepodobnost toho ze vyhrajeme konkretnu situaciu a hodnotu equity, ktoru mozeme vyhrat

Uvediem priklad.:

Hadzeme 100x mincou. Ak padne znak tak ziskame 1$, ak padne cislo, prehrame 1$..
EV lajna urobi to ze zoberie 50% pravdepodobnost znaku vynasobi ziskom, odpocita 50% pravdepodobnosti straty krat stratene cash a zakresli bod EV=0.. To urobi pri kazdom hode a nas graf bude vyzerat takto:
evline2.jpg
evline2.jpg (9.32 ) Zobrazená 2595 krát


v 10$ time-turnaji odohrame 3 ruky vsetky BvB
v prvej, sme na BB, hrac na SB ma len 10 chipov a tak je automaticky v alline. My mame 1500. kedze small blind, ma KK a mi mame K2o, tak pravdepodobnost ze vyhrajeme je 5%... teda EV z danej situacie bude EV= +0.05*10-0.95*10 = -9 chipov,
dana situacia znizi nasu EV krivku o (10$/1500) *9= -0.06$

Druha ruka pushujeme K8 z SB, hrac na BB calluje s 23o. Pravdepodobnost ze vyhrajeme je 65%. Mozeme vyhrat 1500 chipov
Cize EV bude 0.65*1500-0.35*1500.. dana situacia zvysi nasu EV krivku o 2$

Tretia ruka, su blindy 750/1500, mame 3000 chipov a pushujeme BvB. Hrac na big blinde folduje. Kedze foldol, tak pravdepodobnost ze vyhrajeme je 100%.. tj EV bude 1*1500-0*1500 = +1500. EV krivka pojde hore o 10$


------
Cize EV krivka bude plusova ak sa dostaneme do situacii v ktorych pravdepodobnost ze vyhrajeme je vyssia ako 50%.
Najviac pojde hore ak velku cast equity ziskame v 100% spotoch stealovanim

Dole pojde krivka ak pravdepodobnost vyhry je <50%.
Najviac stratime EV ak pravdepodobnost ze vyhrame je 0% napr. ked zlozime preflop a stratime blind.
------

Urcuje teda EV krivka ci dany move bol spravny, profitabilny? NIE. Ak urobim +EV move, neznamena ze to bolo dobre. Ak napr callnem s 42o a protihrac ma 32o, tak to bolo +EV... ale vobec nie dobre :)

Naco je dobra teda EV krivka, ked neurcuje co je spravne a co nie.. ? EV krivka len znizuje vychylky v profite.. Krivka profitu, berie do uvahy, len to ci som vyhral alebo prehral. Kedze EV krivka berie do uvahy aj pravdepodobnost toho ze vyhram konkretne ruky, tak bude mat nizsiu amplitudu. tj nebude tak lietat hore dole
evline.jpg
evline.jpg (56.53 ) Zobrazená 2592 krát

profit lieta +-1centimeter
ev line ide +-0,2centimetra
Vdaka EV lajne, teda mozeme presnejsie urcit nase ocakavania, na mensej vzorke turnajov.

Bude teda v longrune/nekonecne profit = eVline? NIE
dalsi mytus ktory kazdy vsade omiela.. NIE profit nebude rovny EV line. Cim dlhsie budete hrat, tym VACSI bude absolutny rozdiel medzi profitom a evline. :shock:
ako to? Jednoduchy priklad:
hodime 10x mincou.. sledujeme si EV krivku, ktora je =0 a profit, ktory lieta hore dole.. Rozdiel medzi nimi v absolutnych cislach bude maximalne 10$
hodime 1000x mincou, rozdiel v absolutnych cislach bude +-50$
hodime 10 000 000x mincou, rozdiel bude +-20 000$
(cisla su vymyslene, ako ilustracia, nechce sa mi to pocitat)
Cize v longrune, moze byt vasa ev krivka poriadne v p*ci :D
Co si vsak treba vsimnut je, ze sice v absolutnych cislach je odchylka obrovska (20 000$) v % hodnotach je to cim dalej tym mensie.. v prvom +-100% v druhom +-5%, v tretom +-0.2%

Ja som napriklad 100BI pod EV, co je sice vela.. ale na 17000 turnajoch mi to robi len 0.5% rozdiel v ROI... tj v longrune bude percentualna odchylka velmi malicka, ale v dosledku velkeho volume bude to malicke % robit velky rozdiel v cash.

Za tento príspevok od pLAYERsvk poďakovali - 3:
A_Rimmer, haro, Samot10
Obrázok používateľa
pLAYERsvk
 
Príspevky: 365
Založený: Feb 2011
Poďakoval/li: 32 krát/84 krát
Karma: 3

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Blogy

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Google [Bot] a 4 hostí.

cron
Prihlásenie

Zabudol som heslo

Nie ste zaregistrovaný? Registrácia tu!